• Aktualności

            • Z wizytą w bibliotece

              16.05.2024

                        W minionym tygodniu dzieci z klasy "0" odwiedziły bibliotekę szkolną. Spotkanie miało na celu zapoznanie ich z biblioteką, omówienie zasad korzystania z niej, a przede wszystkim pobudzenie do zainteresowania się książką.

              Dzieci uważnie wysłuchały pogadanki na temat zadań biblioteki, zasad korzystania z księgozbioru i warunków, jakie należy spełnić, aby zostać czytelnikiem. Wspólnie omówione zostały zasady poszanowania bibliotecznych zbiorów. Nie zabrakło też zagadek. Jak się okazało, najmłodsi doskonale sobie z nimi radzili, gdyż dotyczyły bajek, które dobrze znali.

              Na koniec dzieci wysłuchały ciekawego opowiadania oraz otrzymały zakładkę do książki. Wizytę z bibliotece szkolnej zakończyły z uśmiechem na ustach.

            • „RODNÔ MÒWA”

              15.05.2024

              Sukcesy naszych uczniów w konkursie recytatorskim

              RODNÔ MÒWA”


               

              10 maja w naszej szkole odbyły się gminne eliminacje 53 Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „RODNÔ MÒWA”. Celem konkursu jest poznawanie i popularyzacja literatury kaszubskiej, tradycji i folkloru regionu oraz pielęgnowanie mowy kaszubskiej. 

              Recytacje uczestników konkursu oceniała komisja w składzie: Cecylia Kropidłowska – przewodnicząca, Danuta Rolbiecka-Romahn oraz Justyna Mikołajczyk.

              Po wysłuchaniu recytacji zdecydowała o przyznaniu następujących miejsc:

               

              Kategoria klas „0”

               

              1.Zuzanna Kleinszmidt – SP Kalisz

              2.Aleksandra Peplińska – SP Kalisz

              3.Oskar Karandyszewski –SP Kalisz

               

              Uczniowie klas I-III szkół podstawowych

              1. Jadwiga Bobkowska – SP Kalisz
              2. Alicja Kulas – SP Kalisz
              3. Marta Lewińska – SP Kalisz

              Uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych

              1. Marcin Kolczyk-PałubickiZespół Kształcenia i Wychowania w Dziemianach

              2. Anastazja Bobkowska - SP Kalisz

              3. ex aequo Maja Peplińska –SP Kalisz oraz Natalia Knopik - Zespół Kształcenia i Wychowania w Dziemianach

              Uczniowie klas VII-VIII szkół podstawowych

              1.Karolina Kulas - SP Kalisz
              2. Zuzanna Jedynak – SP Kalisz

              3. Wiktoria Stankowka - Zespół Kształcenia i Wychowania w Dziemianach

               

              Zwycięscy pierwszego i drugiego miejsca będą reprezentować naszą Gminę w eliminacjach powiatowych w Kościerzynie, które odbędą się 17 maja 2024r.

               

              Wszystkim recytatorom serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki w powiatowych eliminacjach!
               


               

            • Święto Szkoły - dzień z patronem

              15.05.2024

                    W dniu 8 maja bieżącego roku, minęła 132 rocznica urodzin patrona szkoły generała Stanisława Sosabowskiego. Z tej okazji, 9 maja odbyły się obchody upamiętniające 26. rocznicę nadania imienia generała naszej placówce. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Rocha w Kaliszu. Następnie cała brać uczniowska przemaszerowała za sztandarem do szkoły.

                     Tegoroczne obchody święta szkoły miały szczególny charakter. Poprzez symboliczne przecięcie wstęgi przez wójta gminy Dziemiany Pana Piotra Laskę, nauczyciela Pana Mariusza Falkowskiego oraz przedstawiciela uczniów Maksymiliana Polowskiego, zostało oddane do użytkowania miasteczko ruchu drogowego. Jest to miejsce, które umożliwia dzieciom podczas zabawy łatwe i przyjemne przyswajanie przepisów ruchu drogowego oraz zasad poruszania się po drogach.

                    Następnie uczniowie zostali podzieleni na grupy i wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez nauczycieli. W przerwach między zmaganiami posilali się kiełbaskami i lodami. Był to dzień pełen zmagań sportowych, pogłębiania wiedzy o generale oraz dobrej zabawy.

            • Powiatowy Konkurs Poezji Polskiej

              06.05.2024

              „Powiatowy Konkurs Poezji Polskiej – Edycja 2024”  – Eliminacje powiatowe za nami !

                         Był to wyjątkowy czas przeżywania poezji. Organizatorzy, Powiatowe Centrum Młodzieży w Garczynie oraz Kościerski Dom Kultury nie kryli satysfakcji z wysokiego poziomu artystycznego, który zaprezentowali recytatorzy. Było to wyjątkowo piękne wydarzenia artystyczne!
                         Drugi rok z rzędu, konkursy swoją obecnością zaszczyciła Malwina Laska-Eichmann, która była wyjątkowym gościem i zarazem członkiem Jury. Była uczennica szkół powiatu kościerskiego i wielokrotna laureatka Konkursów Recytatorskich Poezji Polskiej na najwyższych szczeblach, sprawiła niezwykłe poruszenie wśród młodzieży, która po konkursie oblegała Gościa, aby dopytać o uwagi na temat swojego występu. W Jury zasiedli także: Jolanta Treder-Michalska – Wicedyrektor ZKiW w Stężycy, Jarosław Juchniewicz – poeta z Bytowa oraz Ziemowit Piotrzkowski – muzyk, prezes i właściciel Prywatnej Szkoły Muzycznej „Music School” w Kościerzynie.

                         Konkursy podzielone zostały na dwa dni:
              24 kwietnia odbyły się przesłuchania w kategorii klas 1-3 oraz klas 4-6.
              Natomiast 25 kwietnia przesłuchania w kategorii klas 7-8, „Poezji Śpiewanej” oraz 69. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim dla szkół ponadpodstawowych i osób dorosłych. Jury dokonało przesłuchania 57 uczestników obu Powiatowych Konkursów Recytatorskich Poezji Polskiej w wyniku, których przyznało naszym trzem uczennicom wyróżnienia:
              KATEGORIA: RECYTACJA KLAS I – III:
              WYRÓŻNIENIE:

              • Marika Blank – SP w Kaliszu
              • Jadwiga Bobkowska – SP w Kaliszu  

              KATEGORIA: RECYTACJA KLAS IV – VI:
              WYRÓŻNIENIE:

              • Kaja Knopik – SP w Kaliszu

               

                        Wszystkim uczestnikom dziękujemy i zachęcamy do dalszego rozwijania talentów. Rodzicom, Nauczycielom i Opiekunom dziękujemy za wspieranie rozwoju młodych artystów. Laureatom gratulujemy sukcesu.

                       Nagrodzeni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz bony do wykorzystania w Empiku.

               

            • Kolorowy Tydzień

              06.05.2024

                              „KOLOROWY  TYDZIEŃ dla przyrody”

               Z myślą o ochronie przyrody w dniach od 22 do 26 kwietnia  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w projekcie ekologicznym „Kolorowy tydzień - Podajmy przyrodzie pomocna dłoń!”, podczas którego realizowane były treści przyrodniczo – ekologiczne z wykorzystaniem metod aktywizujących. Projekt swym zasięgiem obejmował wszystkie przedmioty. W pracy z dziećmi wykorzystano metody badawcze, pogadanki, obserwacje, eksperymenty w zakresie przyrody.

              Działania miały na celu uświadomienie uczniom zagrożenia, jakie dla Ziemi stanowi nieracjonalna gospodarka zasobami przyrody jakimi są; woda, powietrze, ziemia, rośliny i zwierzęta oraz kształcenie postaw proekologicznych.

              Dzieci codziennie ubierały się na podany wcześniej kolor…

                         Poniedziałek: kolor zielony - Ziemia

              Wtorek: biały -  powietrze

              Środa: czarny -  śmieci

                         Czwartek: niebieski - woda

                         Piątek: czerwony – ogień/pierwsza pomoc     

              Uczniowie codziennie uczestniczyli w pogadankach, wykonywali plakaty, śpiewali piosenki, układali hasła i wierszyki o przyrodzie, grali w gry edukacyjne i oglądali filmy przyrodnicze. Codziennie też temat wiodący zmuszał uczestników do kreatywnych zajęć i zabaw odpowiadających danemu tematowi dnia.

              • DZIEŃ ZIELONY-  ZIEMIA: „   ZIEMIA - ZIELONA WYSPA!”

               Zajęcia poświęcone Ziemi – znaczenie roślin w życiu człowieka i zwierząt, sposoby dbania o rośliny, sadzenie roślin. Uczniowie obsadzili w tym dniu bratkami szkolne gazony.   Omawiano również dobre nawyki spożywania zdrowej żywności i przygotowano zdrowe posiłki.

              • DZIEŃ BIAŁY- POWIETRZE: „NIM ODDYCHASZ!”

              Działania poświęcone powietrzu – jego rola, zagrożenia czystości powietrza – jak im zapobiegać, rola wiatru, wykorzystanie.

              • DZIEŃ CZARNY- ŚMIECI: „  ŚMIECI MNIEJ, ZIEMI LŻEJ!”

               Działania w tym dniu poświęcone były dbaniu o czystość, konieczność segregowania śmieci, elektrośmieci i odpadów, recykling, „drugie życie śmieci”.

              • DZIEŃ NIEBIESKI – WODA:  POMÓŻMY WODZIE!”

              Zajęcia miały za zadanie ukazanie znaczenia wody i jej roli w środowisku, konieczność dbania o jej czystość, oszczędne korzystanie z jej zasobów na Ziemi.

              • DZIEŃ CZERWONY- OGIEŃ: „ SIŁA OGNIA!”

              Zajęcia poświęcone ogniu; zalety ognia, zagrożenia płynące z żywiołu jakim jest ogień. Dzieci rozmawiały na temat pracy Strażaka. Przypominano również zasady postępowania w razie omdleń, złamań, zwichnięć, ratowaniu życia poszkodowanym osobom.

               Wystarczy tak niewiele, by życie na Ziemi mogło trwać jeszcze miliony lat! Zacznijcie działać i Wy!

               

               

            • Wycieczka krajoznawcza do Torunia

              22.04.2024

                        We wtorek, 16 kwietnia, uczniowie  naszej szkoły wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do Torunia.

                      Pierwszym punktem wyjazdu był seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy  film pt. „Zostać astronomem”. Dostarczył on  wielu  wrażeń, a także pogłębił naszą wiedzę o gwiazdach i planetach. Uczniowie klasy czwartej i piątej, wzięli udział w zajęciach interaktywnych „Geodium”, a starsi zgłębiali tajniki „Baza Mars”

                       Następnie  udaliśmy się do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, gdzie można się zarazić pasją do podróżowania, podziwiając różnorodność kulturową świata.  Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika oraz „Fontannę ze złotymi żabkami”,  która upamiętnia legendarnego flisaka. Wąskimi uliczkami przeszliśmy pod Krzywą Wieżę, z którą związana jest legenda o zakochanym zakonniku.  Idąc do kolejnego celu naszej wycieczki, podziwialiśmy zabytkowe toruńskie kamieniczki i tak dotarliśmy do muzeum Dom Kopernika - miejsce urodzin słynnego astronoma. Wewnątrz zobaczyliśmy układ pomieszczeń  średniowiecznej kamienicy oraz ekspozycje dotyczące nauki dawnej i współczesnej. Mogliśmy poznać szczegóły życia rodziny mieszczańskiej w późnogotyckim, hanzeatyckim domostwie oraz dzieło

                        „O obrotach sfer niebieskich” – Mikołaja Kopernika.

              Toruń to miasto słynące od XIV wieku z wypieku piernika. Dlatego ważnym punktem naszej wycieczki był zakup pachnących ciasteczek oraz wizyta w Muzeum Toruńskiego Piernika. Poznaliśmy tam historię powstania ciastek oraz ich rodzaje, tradycje i zwyczaje z nimi związane. Wiele radości wszystkim sprawiło uczestnictwo w warsztatach kulinarnych, na których każdy uczestnik mógł wykonać własnoręcznie piernik figuralny, który po wypieczeniu stał się pachnącą pamiątką.

                     Wycieczkę do Torunia można zaliczyć do bardzo udanych. Zobaczyliśmy wiele interesujących i inspirujących miejsc. Wróciliśmy zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń.

               

            • Turniejada „Zielonego Słonia

              18.04.2024

                     W miniony weekend braliśmy udział w XXII Turniejadzie. Turniejada to impreza hufca, która odbywa się już ponad dwadzieścia lat. Jest to duże wydarzenie, w którym udział bierze wielu harcerzy z powiatu kościerskiego. Podczas biwaku uczestniczyliśmy w grze dziennej, teście wiedzy, konkursie kulinarnym i konkurencjach sportowych.

            • Wsparcie Misji w Kamerunie

              17.04.2024

              Kamerun jest jednym z wielu afrykańskich państw, w którym praca w polu to podstawa do życia a dostęp do podstawowych artykułów spożywczych, czy też usług jest często niemożliwy. Ludność w Kamerunie jest pogrążona w biedzie i ubóstwie. Mieszkające tam dzieci żyją w skrajnym ubóstwie bez dostępu do leków, szczepionek i edukacji.

              Przebywające w Kamerunie od lat Siostry Misjonarki starają się nieść pomoc lokalnej społeczności jak tylko mogą, m.in. poprzez prowadzenie ośrodków zdrowia, szkół, przedszkoli czy domów rekolekcyjnych. Oprócz codziennych konsultacji oraz działalności leczniczo – prewencyjnej, opiekują się chorymi i niepełnosprawnymi. Udzielają się w pracy pastoralnej, prowadząc katechezy w parafii i okolicznych wioskach. Bez pomocy Darczyńców, Siostry nie byłyby w stanie zapewnić pełnej pomocy.

              Musimy pamiętać, że niosąc pomoc, same narażają swoje zdrowie przebywając w rejonach objętych chorobami tropikalnymi. Miłosierdzie Sióstr i ich dobroć powinna stać się wzorem dla każdego. Stąd pomysł członków szkolnego Klubu Wolontariatu oraz Samorządu Uczniowskiego wsparcia Misji Sióstr. Po trzytygodniowej podróży, do Kamerunu dotarła paczka przygotowana przez naszych uczniów, która sprawiła lokalnej społeczności ogromną radość. Odrobina słodkości i innych przekąsek wywołała nie jeden uśmiech na twarzy najmłodszych. Ogromnie dziękujemy wszystkim zaangażowanym w tę akcję. Siostry Misjonarki również dziękują całym sercem za każde wsparcie i najmniejszy gest dobroci oraz zapewniają pamięć modlitewną.


               

            • Gminne eliminacje Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym

              17.04.2024

              W środę – 10 kwietnia w Szkole w Kaliszu, która była organizatorem tegorocznego konkursu odbył się gminny Turniej Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Udział w turnieju reprezentowały dwie szkoły: Szkoła Podstawowa im. gen. Stanisława Sosabowskiego w Kaliszu oraz Zespół Kształcenia i Wychowania w Dziemianach, szkoły reprezentowały dwie grupy w kategoriach wiekowych 10 -12 lat i 13 – 15 lat. Konkurs składał się z części teoretycznej w postaci testu wiedzowego z  30 pytań, części praktycznej czyli jazdy po miasteczku drogowym i jazdy przez tor przeszkód – które było ocenianie przez Powiatową Komendę Policji w Kościerzynie. Uczniowie ze szkoły w Dziemianach w obu kategoriach wiekowych zajęli I miejsca.

               

            • Harcerska pomoc

              11.04.2024

              Seniorzy często potrzebują pomocy w codziennych czynnościach. Jednym ze sposobów wsparcia osób starszych jest poświęcenie im swojego czasu. Wspólne sprzątanie czy rozmowa mogą przynieść wiele radości, zarówno osobie starszej jak i pomagającemu.  Dlatego postanowiliśmy pomóc pani Kasi, która mieszka sama posprzątać podwórko i spędzić miło czas. Harcerze z chęcią zabrali się do porządkowania i segregowania rzeczy. Po uporządkowaniu podwórka rozmawialiśmy i śpiewaliśmy piosenki. Postanowiliśmy, że będziemy dwa razy w miesiącu odwiedzać  panią Kasię i pomagać w codziennych pracach.

            • Dzień bez plecaka

              08.04.2024

                   Dzień bez plecaka to wyjątkowa akcja, która zagościła również w naszej szkole. W miniony piątek nasi uczniowie w poszukiwaniu zastępstwa dla tradycyjnego plecaka mogli wykazać się kreatywnością.

                     Oczywiście udowodnili, że ich wyobraźnia nie zna granic. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane w wózki dziecięce, kosze na śmieci, walizki, poszewki od poduszek, kosze sklepowe, a nawet taczki. Liczyła się pomysłowość i spryt, a tego naszym uczniom nie brakuje.  

                      Zobaczcie, jak sobie radzić, gdy nie można wziąć plecaka:) 

            • Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej

              04.04.2024

                     Dnia 27 marca 2024 r. w Zespole Kształcenia i Wychowania w Dziemianach odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem: „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej rozegrany został w trzech kategoriach wiekowych. Maszą szkołę reprezentowały następujące osoby: Wiktor Chrapkowski kl. 7 i Bartłomiej Pałubicki kl. 8.

              Turniej otworzył prezes gminny ZOSPRP druh Piotr Laska.

              Komisja w składzie:

              przewodniczący – komendant gminny OSP Mateusz Szmaglik

              sekretarz – pan Adam Szejba

              członek – opiekun MDP Dziemiany druh Przemysław Kozłowski

              wyłonili zwycięzców turnieju.

              Grupa I

              - brak uczestników

              Grupa II

              - Bartłomiej Pałubicki kl. 8 (SP Kalisz) – I miejsce

              - Krzysztof Hamernik kl. 8 (ZKiW Dziemiany) – II miejsce

              - Wiktor Chrapkowski kl. 7 (SP Kalisz) – III miejsce

              - Anna Buca kl. 7 (MDP Dziemiany)

              - Aleksandra Lemańczyk kl. 7 (ZKiW Dziemiany)

              - Klaudia Szyc kl. 7 (ZKiW Dziemiany)

              - Wiktor Rokita kl. 7 (MDP Dziemiany)

              - Magdalena Szultek kl. 7 (ZKiW Dziemiany)

              Grupa III

              - Szymon Daszkowski MDP Raduń – I miejsce

               

                     Wszyscy uczestnicy turnieju, z rąk prezesa Piotra Laski, otrzymali nagrody, a zwycięzcy awansowali do eliminacji powiatowych. Kolejny etap zostanie rozegrany dnia 19 kwietnia 2024 r. w Państwowej Straży Pożarnej w Kościerzynie. Życzymy powodzenia.

               

              Przemysław Kozłowski

               

            • KONKURS PLASTYCZNY „AKTYWNE KASZUBY”

              04.04.2024

                        Jak co roku uczniowie naszej szkoły  uczęszczający na zajęcia języka regionalnego-kaszubskiego wzięli udział w dziewiątej edycji konkursu plastycznego  "Aktywne Kaszuby” – w tym roku pod tytułem: „ ks. Hilary Jastak jako wzór solidarności międzyludzkiej”, organizowanego przez Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie i Stowarzyszenie Trefl Pomorze. Edycja ta okazała się wyjątkowo szczęśliwa dla naszej szkoły, Wiktoria Rekowska z klasy VII zajęła zaszczytne I miejsce w swojej kategorii wiekowej. To niezwykłe wyróżnienie, ponieważ do konkursu zgłoszono ponad 600 prac ze 130 szkół z terenu województwa pomorskiego. Nagroda laureatom I miejsc została wręczona  po pierwszym secie w fantastycznej oprawie. Dodatkowo szkoła otrzymała nagrodę  - voucher na zakupy w Leroy Merlin. Jednocześnie dzięki tej inicjatywie uczniowie otrzymali wejściówki do ERGO ARENY na mecz Polskiej Ligi Siatkówki pomiędzy Trefl Gdańsk a PSG Stal Nysa. Mecz rozpoczął się od odśpiewania hymnów: Kaszub oraz Polski. Dodatkowo liczne konkursy, atrakcje wokół boiska nadały spotkaniu niepowtarzalny kaszubski styl.

                   Przed meczem uczniowie uczestniczyli w zajęciach sportowych w największym  Trójmiejskim Parku Trampolin JUMPCITY Gdańsk, pod opieką trenerów mogli korzystać z ze wszystkich rodzajów trampolin znajdujących się w obiekcie.

               

            • Warsztaty Wielkanocne

              27.03.2024

                    Z okazji zbliżających się świąt dzieci z klas 0-III zapoznały się z tradycjami Świąt Wielkanocnych. W trakcie zajęć uczestnicy wykonali świąteczne ozdoby. Celem zajęć było przybliżenie tradycji oraz rozwój kreatywności i sprawności manualnej. Warsztaty sprawiły dzieciom wiele radości.

            • Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej

              22.03.2024

              Trzeba przeczytać raz,

              Trzeba przeczytać dwa razy,

              Trzeba czytać przez lata:

              Wtedy przyleci ptak

              Do ręki twojej

              Nie zlęknie się ,oswoi,

              Ptak, który teraz przed tobą

              Ulata.(…)


               

              Kazimierz Wierzyński, „Początek”


               

              21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji w naszej szkole zorganizowany został Gminny Konkurs Recytatorski Poezji Polskiej.

              Konkurs przebiegał w serdecznej i miłej atmosferze. Występom dzieci towarzyszyły wielkie emocje. Wybór był niełatwy, ponieważ wszyscy uczestnicy prezentowali bardzo wysoki poziom.

              Laureatami konkursu zostali:

              W kategorii klas I – III:

              1. Marika Blank (SP Kalisz)

              2. Jadwiga Bobkowska (SP Kalisz)

              3. Lena Nakielska (ZKiW Dziemiany)

              4. Dagmara Błaszkowska (ZKiW Dziemiany)

              W kategorii klas IV – VI:

              1. Kaja Knopik (SP Kalisz)

              2. Nadia Hildebrandt (ZKiW Dziemiany)

              3. Seweryn Karandyszewski (SP Kalisz)

              4.  Agnieszka Lemańczyk (ZKiW Dziemiany)

              W kategorii klas VII – VIII:

              1. Bartłomiej Pałubicki (SP Kalisz)

              2. Aleksandra Lemańczyk (ZKiW Dziemiany)

              3. Karolina Kulas (SP Kalisz)

              4.  Nikola Miętka (ZKiW Dziemiany)

            • Szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej.

              22.03.2024

                    20 marca 2024r. odbyły się szkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej.

                  Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych: klas I – III, klas IV-VI oraz VII-VIII. Szkolne jury wyłoniło następujących zwycięzców:

              W kategorii I – III:

              1. Jadwiga Bobkowska

              2. Marika Blank

              3. Alan Gołuński

              W kategorii IV – VI:

              1. Seweryn Karandyszewski

              2. Kaja Knopik

              3. ex aequo - Mateusz Rekowski i Anastazja Bobkowska

              W kategorii VII – VIII:

              1. Bartłomiej Pałubicki

              2. Karolina Kulas

              3. Wiktoria Rekowska

              Zdobywcy I i II miejsca będą reprezentować naszą szkołę podczas eliminacji gminnych.

              Serdecznie gratulujemy wszystkim recytatorom, a naszym reprezentantom życzymy sukcesów na kolejnych etapach konkursu.


               

            • Dzéń Jednotë Kaszëbów

              20.03.2024

                    19 marca w naszej szkole już po raz kolejny ochodziliśmy Dzień Jedności Kaszubów. Najpierw odśpiewaliśmy hymn kaszubski, następnie uczennica klasy siódmej Wiktoria Rekowska przybliżyła nam historię i genezę tego dnia.

                        Z racji zbliżających się świąt Zmartwychwstania Pańskiego uczniowie z klas: III,IV,V,VI oraz VII przybliżyli w formie przedstawienia teatralnego niektóre tradycje i zwyczaje Wielkanocne na Kaszubach.

                        Całość obchodów tego dnia uświetniło odśpiewanie kaszubskich nut o Jastrach oraz kiermasz słodkości.

              Taki klimat i atmosfera wywołały sporo pozytywnych emocji i zabawy wśród całej społeczności szkolnej.

            • Europejski Dzień Logopedy

              11.03.2024

                   Europejski Dzień Logopedy obchodzony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Podkreślenie znaczenia tego święta jest niezwykle istotne na etapie edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, gdyż w tym okresie rola logopedy jest szczególnie ważna.  

                   Podczas zorganizowanych warsztatów z okazji tego święta dzieci miały możliwość stymulowania mowy poprzez ćwiczenia i zabawy różnego rodzaju począwszy od usprawniania aparatu artykulacyjnego po ćwiczenia oddechowe. Wszyscy uczestnicy warsztatów świetnie się bawili.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. gen. Stanisława Sosabowskiego w Kaliszu
      • (+58) 68-80-151
      • ul. Pomorska 8 83-425 Dziemiany 83-425 Kalisz Poland
    • Logowanie